Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
Gerekli Belgeler
  • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi.
  • T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.
Ölçüm Periyodları
  • Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.
  • Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
  • Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.
Ölçüm Tekrarı Hakkı
Ölçüm sonucu onaylanmayan olumsuz sonuçlanan araçların 1 ay içinde aynı ölçüm istasyonunda sadece 1 adet ölçüm tekrarı hakkı vardır.
Ancak; ölçümü olumsuz sonuçlanan araçların 1 aylık ölçüm tekrarı hakkı devam etse de 7. günden itibaren trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

Egzoz gazı emisyon ölçümünün raporunun elektronik olarak düzenlenmesi ve denetlenmesi
Ölçüm raporları artık e-devlet üzerinden veya araç sahibine iletilen SMS içinde yazan bilgilerden elektronik ortamda temin edilecektir.

Trafik denetleme ve kolluk güçleri tarafından yapılacak denetimler de elektronik ortamda kayıtlı ölçüm bilgileri üzerinden yol ve gerçekleştirilecektir. Ayrıca, plaka tanıma sistemlerinin kullanıldığı elektronik denetleme sistemleri üzerinden de denetleme yapılacaktır.

Ölçüm geçerlikik tarihinizi e-devlet sistemi üzerinden düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayınız. Yeni henüz ilk ölçümünü yaptırmamış 0 km araçların ölçüm geçerlilik süresi tescil belgelerinde yazan ilk muayene geçerlilik süresine eşittir.

Egzoz gazı emisyon ölçümünün süresinden önce yenileme zorunluluğu olan haller
Aşağıda listesi verilen araçların egzoz gazı emisyon ölçüm süresi geçerli olsa bile, ölçümün yenilenmesi gerekmektedir.
Kaza yapması sonucunda trafik kolluk gücü tarafından muayene sevk edilen araçlar
Yakıt sistemi (LPG tadilatı vb.) değişikliği yapılan araçlar
motor ve motor gücü değişikliğine neden olan tadilatlar
Araç kategori ve sınıf değişikliğine neden olan şasi tadilatı yapılan araçlar
Zorunlu olarak yapılacak egzoz gazı emisyon ölçümünün tarihinin, teknik değişikliğin yapıldığı veya muayeneye zorunlu sevk edildiği gün veya daha ileri bir tarih olması gerekmektedir.

Önemli Notlar
  • Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, "Katalitik Konvertör"lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.
  • Egzoz Sisteminde oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz.
  • Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.
  • Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir.
  • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıran araçların geçerli olan son ölçüm tarihi e devletten temin edilecek EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA yazmaktadır. İlk muayene geçerlilik süresi henüz dolmayan ilk kez tescil edilen yeni motorlu araçların ise egzoz gazı emisyon ölçüm tarihleri ilk muayene geçerlilik süresi ile aynıdır.